New 2025 CrossRoads RV Cruiser Aire CR32BH
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
CrossRoads RV Cruiser Aire fifth wheel CR32BH highlights:
- Private Bunkhouse
- Dual Entry Doors
- Exterior Kitchen
- King Bed
- Bath and a Half
- Exterior Docking Station
If you've been dreaming of camping with friends and family, take a look at this fifth wheel that can sleep nine people each night. The little ones will spend their time in the private bunkhouse when they're not outside riding their bikes. The half bath includes its own exterior entry door so your guests won't drag dirt through the whole trailer just to use the restroom, and the second entry door conveniently leads into the main living area. Here, you can relax on the booth dinette and tri-fold sofa within the large slide out, and if you're wanting even more comfort, just choose the optional power theatre seats in place of the tri-fold sofa. You will find all the appliances indoors to prepare meals each day, plus there is an exterior kitchen that will be perfect when frying fish or bacon!
Each one of these CrossRoads RV Cruiser Aire fifth wheels and travel trailers have high end features incorporated into them! Some of these features include a Secure Stance entry step, a pass-through storage with magnetic slam latch doors to keep your gear stored safely, and an electric awning with LED lights to highlight the good times at night. Their construction consists of a total truss roof system, an aerodynamic front cap, plus laminated sidewalls, slide ends and rear wall for added durability. Stay connected where ever you go with the Winegard 360+ WiFi prep, and the HDTV will keep you entertained on those rainy days. The interior includes new cabinets, stainless steel appliances, roller shades, decorative backsplash, and many more comforts!
Stock# N250377
Exterior Color: WHITE
Interior Color: BEIGE
| Sleeps | 9 |
| Slides | 3 |
| Length | 36 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft |
| Interior Color | BEIGE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1438 lbs |
| Dry Weight | 9430 lbs |
| Fresh Water Capacity | 60 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 78 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Shower Size | 48" x 30" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Girard On demand Gas |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDFCRR25SZ320081 |
Loading
Crossroads RV's strong values for production performance is the foundation of our product promise. Since 1996, we have provided solid products and have expanded our distribution base to a national level. We take pride in our lean philosophy of keeping the frills minimal in our organizational structure, yet quality of product, service, value and comfort high for customer satisfaction. Building strong relationships with our dealer community is important to our success. We understand the stronger our dealers, the stronger your satisfaction. We help our dealers' success by maintaining protected territories for each dealer, so they can focus on fulfilling your expectations at a level we require. Located in Topeka, Indiana, we have five manufacturing facilities and employ over 600 people who team together to manufacture our high-quality products.
Smith RV Idaho is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @208-535-2500 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



