New 2025 CrossRoads RV Zinger 328SB
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
CrossRoads Zinger travel trailer 328SB highlights:
- Fireplace
- Dual Entry Doors
- U-Shaped Dinette
- Rear Private Bunkhouse
- Outside Kitchen
- Five Bunk Beds
With dual entry doors, you will experience a smooth flow of traffic in and out of this travel trailer! The rear private bunkhouse includes two sets of bunk beds plus a fifth bunk over a jack knife sofa, so your kids can invite a few friends to come along. Across from the full bathroom is a linen closet to keep your towels close by and a U-shaped dinette to enjoy your meals at, play games, and even transform into an extra sleeping space. At night you can either relax on the 60" jackknife sofa by the fireplace or head to the front private bedroom and lie down on the 60" x 74" RV queen bed with closets on either side to keep your clothes looking their best!
Lead your family to a great vacation getaway in any one of these CrossRoads RV Zinger travel trailers! They feature an aerodynamic front end, Keyed-Alike door locks, Secure Stance entry steps, and exterior speakers with LED accents. The interior of each model includes kitchen backsplash and pressed countertops, along with generous storage, designer valances, and LED lighting to keep your space well lit. You will also appreciate USB ports to keep your electronics charged up, and there is an AM/FM stereo with a Bluetooth soundbar to keep the party going!
Stock# N250887
Exterior Color: WHITE
Interior Color: BEIGE
| Sleeps | 11 |
| Slides | 2 |
| Length | 36 ft 8 in |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 9 in |
| Interior Color | BEIGE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 950 lbs |
| Dry Weight | 8110 lbs |
| Cargo Capacity | 1630 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 42 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Number Of Bunks | 5 |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 34" |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| VIN | 4YDTZRR26S8370706 |
Loading
Crossroads RV's strong values for production performance is the foundation of our product promise. Since 1996, we have provided solid products and have expanded our distribution base to a national level. We take pride in our lean philosophy of keeping the frills minimal in our organizational structure, yet quality of product, service, value and comfort high for customer satisfaction. Building strong relationships with our dealer community is important to our success. We understand the stronger our dealers, the stronger your satisfaction. We help our dealers' success by maintaining protected territories for each dealer, so they can focus on fulfilling your expectations at a level we require. Located in Topeka, Indiana, we have five manufacturing facilities and employ over 600 people who team together to manufacture our high-quality products.
Smith RV Idaho is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @208-535-2500 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



