New 2025 Sunset Park RV Sun Lite LTD 13MJ
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Sunset Park RV Sun Lite LTD 13MJ highlights:
- 56" Jiffy Sofa
- 4.3 Cu. Ft. 12V Refrigerator
- Power Vent in Bathroom
- Overhead Shelf
You'll love camping in this cozy trailer! Once you arrive at the campground, you can set up the 9' power awning and head inside to unpack your bags. After you've stretched your legs on a hike, the rear corner private bath with a 24" x 32" shower and a toilet will let you freshen up. You'll find the kitchen in the other rear corner, complete with a two burner cooktop, a double sink, plus counter space to prep meals. When you're ready for some shut-eye, the front 54" x 74" full-size bed will provide a great night's rest, while your guest takes the 56" jiffy sofa!
Each Sun Lite LTD travel trailer by Sunset Park RV is made with flexibility in mind. These lightweight models weigh under 3,000 lbs. for easy towing, and they offer best-in class interior storage for all your belongings. There are wood framed sidewalls, .024" aluminum siding, plus 3/8" fully walkable roof decking for added durability. The spring-leaf Dexter axles and radial tires will make towing easier than ever, and the front and rear stabilizer jacks will provide a secure foundation when you're set up at the campground. A 100W solar kit with a controller is also included, along with a 20 lb. LP tank, and a power awning for protection against the elements. Inside, you'll find a power vent in the bathroom, LED lights, USB ports, and cable/satellite hookups. And the LTD Appliance Package also comes standard with a 12V refrigerator, a two burner stove, a DSI gas water heater, plus a 5k BTU A/C and a 16k BTU furnace!
Stock# N250524
Exterior Color: GRAY
Interior Color: GROTTO
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 2 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 9 ft 9 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | GROTTO |
| Exterior Color | GRAY |
| Hitch Weight | 240 lbs |
| Dry Weight | 2460 lbs |
| Cargo Capacity | 1240 lbs |
| Fresh Water Capacity | 26 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 33 gals |
| Furnace BTU | 16000 btu |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 4.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 5000 btu |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 7J3U1ED16SS013451 |
Loading
President Merle Schmucker started a construction company in Florida when he was just 17 years old, building multi-million dollar homes which feature bent and curved wood staircases and domes and other unique architectural features. Two years later, in 2007, he moved back home to Shipshewana to raise his family and he started an RV company. Innovation and quality structure are just as much a part of his travel trailers as the homes he built more than a decade ago. Today nearly every line worker at Sunset Park RV comes from the local Amish community and care just as much about quality as Merle.
We want people to be happy with our products for more than just one season – or one trip – because an RV is an investment. People spend their money in order to spend their time relaxing, adventure-seeking and traveling to enjoy the experience of camping and being with friends and family.
Smith RV Idaho is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @208-535-2500 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



