New 2025 Winnebago Access 18DBH
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Winnebago Access travel trailer 18DBH highlights:
- Rear Corner Bath
- Bunk Beds
- Front Queen Bed
- Pass-Through Storage
This travel trailer is designed to make camping more comfortable, affordable, and fun for the whole family! The front 60" x 80" queen bed offers a comfortable place to lay your head at night and a shirt closet to hang your clothes. There are a set of 48" x 68" bunk beds for others to sleep, and you can even transform the 38" x 68" booth dinette into extra sleeping space. The fully equipped kitchen has everything you need to prepare a delicious home cooked meal and a 10 cu. ft. refrigerator to store any leftovers. After a fun-filled day, head to the rear corner bathroom to freshen up in the 30" x 36" shower with 14" x 22" skylight to let in some natural lighting!
With any Winnebago Access travel trailer you will find thoughtful, clean, and contemporary designs filled with premium features that all have come to expect on any Winnebago towable. You will appreciate the stylish exterior aerodynamic front profile and thicker sidewall metal for greater aerodynamics plus strength and durability. With a fully enclosed underbelly that comes with radiant foil insulation, you can easily extend your camping season into the colder months without worrying about having frozen pipes. On the inside, a porcelain toilet, larger skylights for more natural lighting, abundant storage, and spacious living areas making every camping trip more enjoyable. Make your choice today and Access your next adventure!
Stock# N250857
Exterior Color: WHITE
Interior Color: SANTORINI
| Sleeps | 5 |
| Length | 22 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | SANTORINI |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 550 lbs |
| GVWR | 5100 lbs |
| Dry Weight | 3850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 30" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 14' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 54CTA1K10S3101594 |
Loading
Smith RV Idaho is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @208-535-2500 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



