New 2026 Winnebago Micro Minnie 1800BH
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Winnebago Micro Minnie travel trailer 1800BH highlights:
- Full-Size Bed
- Bunk Beds
- Power Awning
- Pack-N-Play Door
Pack your bags and load up the kids to head out on a great camping adventure as a family! There is a front 54" x 74" full-size bed for you and a set of rear corner bunk beds for the kids, plus they can bring a friend to sleep on the 32" x 74" booth dinette. You can prepare meals for the whole group with the two-burner cooktop and the 10-cu. ft. 12V refrigerator, plus you can pop a bag of popcorn in the microwave for movie night with the Smart TV. And a full bath next to the bunks offers a great place to get ready for the day or bedtime.
Start out on your boundless journey in one of these Winnebago Micro Minnie travel trailers! Towing is made simple with the 7' width to keep your Micro Minnie in your rear-view mirror, and even though they are compact in size, they aren't lacking in features. Each one is built with an NXG frame and fiberglass sidewalls with Azdel Onboard composite panels for added durability, plus dual Dexter TORFLEX torsion axles for smooth towing. There are also Goodyear Wrangle tires, power stabilizer jacks, a fully walkable roof and many more exterior conveniences. A 200-watt solar panel and Winnebago all-in-one control panel will provide off-grid capabilities and let you stay in control of your trailer's functions. Inside, you'll enjoy the flush mount ceiling lights, full-overlay European-style cabinetry, and JBL premium sound interior speakers, plus there is a tankless water heater to ensure your comfort!
Stock# N260679
Exterior Color: WHITE
Interior Color: MODERN LUX
| Sleeps | 5 |
| Length | 21 ft 11 in |
| Ext Width | 7 ft |
| Ext Height | 10 ft 5 in |
| Int Height | 6 ft 4 in |
| Interior Color | MODERN LUX |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 374 lbs |
| GVWR | 5500 lbs |
| Dry Weight | 3821 lbs |
| Fresh Water Capacity | 31 gals |
| Grey Water Capacity | 25 gals |
| Black Water Capacity | 25 gals |
| Tire Size | ST235/75R15 |
| Furnace BTU | 18000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Full |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3000 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 13' Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 54CTM2J25T3105004 |
Loading
Smith RV Idaho is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @208-535-2500 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



