Used 2018 Dutchmen RV Astoria 3123BHF
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Dutchmen Astoria fifth wheel by Aerolite 3123BHF highlights:
- Double Size Bunks
- Full Bath
- Rear Half Bath
- Outside Kitchen
The convenience of a full bathroom with dual entry and a rear half bath is like no other when you have the whole gang in tow. This Dutchmen Astoria fifth wheel by Aerolite model 3123BHF also provides sleeping space for 9-10 sleepy campers with the beds and furniture provided throughout. The double size bunk beds are surely the place the kiddos will want to sleep. There are several more "must haves" features inside this fifth wheel as well as outside the outdoor kitchen offers another cooking location for the chef in the family, plus more!
With any Dutchmen Astoria fifth wheel by Aerolite you can enjoy luxury inside with a glass fireplace in the living area, a queen size bed in the master bedroom, and the stainless steel appliances including a glass top three burner range top with 21" oven in the kitchen. Outside you will find easy set up with the one touch automatic leveling system, and a safe entry with the hybrid aluminum entry triple steps. The iN Command remote operating system with Bluetooth connectivity and Industry's best 3 year limited structural warranty are a few more standard features you can appreciate in your next favorite Astoria fifth wheel.
Stock# R5540A
Exterior Color: GRAY
| Sleeps | 9 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 12 ft 10 in |
| Exterior Color | GRAY |
| Hitch Weight | 1680 lbs |
| Dry Weight | 9052 lbs |
| Cargo Capacity | 2948 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 67 gals |
| Black Water Capacity | 67 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 2 |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | HD LED TV |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 30 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4YDF3122XJP910993 |
Loading
RVing is about feeling boundless excitement as you reach your next destination. Whether you’re boondocking off-the-grid or hooked up at a campsite, each new day unfolds and limitless adventure awaits. Rving is about immersing yourself in laughter and storytelling with family and friends around the campfire. Making memories you won’t soon forget. This is Dutchmen. This is the soul of RVing.
Everything we put into our RV units is designed not only to help you hit the road in comfort and style, but to also help you make memories with family, friends, and fellow travelers along the way. We don’t just build and sell RVs—we are RVers, founded by RVers, for RVers. That’s why we have the industry’s best RV warranty, 100% pre-delivery inspection, and are the leader in parts and service.
From our ultra-light travel trailers to toy haulers, our small campers to luxury fifth wheels, we offer a variety of RV options. Whether your idea of the perfect getaway is dispersed camping or a luxury RV resort, each of our RVs is designed to help ensure every trip you take is memorable. Your RV is waiting for you, let us help you find it.
No matter which Dutchmen RV you choose or where you park it, at Dutchmen, you’re family. We build every one of our RVs with you in mind. We’re right there beside you in spirit every mile of the way. And when you see another Dutchmen on the road or at the campsite, you’ll know your fellow travelers share the soul of RVing with you.
Smith RV Idaho is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @208-535-2500 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



