Used 2018 Jayco Octane Super Lite 222
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Jayco Octane Super Lite toy hauler 222 highlights:
- Full Bathroom
- Electric Queen Bunk
- Convertible Sofas
- Pantry
- 13' 7" Cargo Area
If you need sleeping for up to six, a front bathroom for convenience, and a 7' ramp with spring assist for easy loading and unloading, then step inside this Octane Super Lite toy hauler. After your toys are unloaded from the 13' 7" cargo area, you will find two opposing convertible sofas and an indoor/outdoor table that you can maneuver into place to create a comfortable living area for you and your family. The electric queen bunk above the sofa will provide added sleeping space each night, and the queen-size bed in the front of this trailer will add to its ability to sleep six people.
Check out Jayco's Octane Super Lite toy hauler and be impressed by the vast amount of convenient features it includes! The Octane's tires are Goodyear tires that have been made in the USA, so you know they are reliable and built to last, and the Sani-Con waste system will eliminate messes and unnecessary smells from clogging up your camper. The enclosed battery storage box with locking door will do a wonderful job of keeping your RV's battery protected from the elements, and the Keyed Alike lockable baggage doors will keep all of your belongings safe with the convenience of one key for all doors. Each Octane will deliver a piece of home with its comfortable furnishings located throughout the interior, like the chocolate maple wood cabinetry, vinyl flooring, and stainless steel appliances.
Stock# R0694B
Exterior Color: WHITE
| Sleeps | 6 |
| Length | 26 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Int Height | 7 ft 4 in |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 790 lbs |
| GVWR | 8000 lbs |
| Dry Weight | 5445 lbs |
| Cargo Capacity | 2555 lbs |
| Fresh Water Capacity | 53.2 gals |
| Grey Water Capacity | 45.4 gals |
| Black Water Capacity | 45.4 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Double Door Stainless Steel |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 13 ft 7 in |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas/Electric with Quick Recovery |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' Manual |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1uJBJSBM7J1V20242 |
Loading
More than 50 years and still fun!
Peace and love were in the air—and so was entrepreneurial spirit. In 1968, Lloyd and Bertha Bontrager set out to make a family dream a reality in their quiet corner of Northern Indiana. Let the fun begin!
In the '70s, while families gathered around the newfangled video boxes (TVs of course!), we began to make a name for ourselves too, acquiring competitors, delivering new products and selling internationally for the first time. Look out, TVs! We’ve got an idea for family time too.
Jayco was established among the powers of the RV industry in the '80s and we mourned the loss of our fearless leader, Lloyd, in a tragic plan crash. That did not stop the momentum, but instead we doubled down on the vision for family fun.
In the '90s Jayco acquired Starcraft, one of the oldest and most respected builders of campers. Lloyd was inducted into the RV Hall of Fame. We built and shipped our 300,000 unit in 1997, and our new corporate headquarters facility was completed in Middlebury, Indiana.
In 2002, Jayco introduced the Jay Flight travel trailers which as of today, has been the #1 selling travel trailers in North America for thirteen years straight. In 2006, we built and shipped our 500,000th unit, and introduced the first lightweight toy hauler travel trailer built with a wider stance, known first as the Talon. And, in 2008, we acquired assets of the former Travel Supreme and launched the Class A diesel-pusher Entegra Coach division.
Between four division of Jayco, Starcaft RV, Entegra Coach and Highland Ridge RV in May of 2016, we built and celebrated our 1,000,000the unit in total. On July 1st of the same year, Jayco Corporation, including all of the brands of Jayco, Starcraft RV, Entegra Coach, and Highland Ridge RV, was acquired by Thor Industries.
Fast forward to the '20s, a global pandemic reawakened everyone's desire to get outside and sparked another golden age for the RVing community. With eyes toward a bright future, Jayco, Entegra Coach, Highland Ridge and Starcraft unified as the Jayco Family of Companies.
Smith RV Idaho is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @208-535-2500 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



