Used 2021 Coachmen RV Leprechaun 319MB Ford 450
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Coachmen Leprechaun Class C gas motorhome 319MB highlights:
- Premier Unit
- Walk-Through Bath
- Private Bedroom
- Outdoor Kitchen
- 62" Sofa
- Bunk Over Cab
Have you been searching for a coach that includes enough storage for your hanging clothes and sleeping space for the relatives when they join you? With this Leprechaun Class C gas motorhome, you can make a meal in the full kitchen before heading out for a hike or trail ride. You can return to your own walk-through bath which can be accessed from a door on either side, and you might even decide to watch the 39" TV which includes a power lift while relaxing on the sofa or U-shaped dinette. When you are ready to retire for the evening, you can head to the back to find your own queen bed. Take a look, add a few options, and head out for fun and adventure!
Each Leprechaun Class C gas motorhome offers you "better stuff." Better construction, better interior appointments, and better safety features and conveniences are what you will find all throughout these models. From the Azdel composite sidewall construction, the Water Works utility system, and the CrossFlex reinforced PVC roof material, to the Wi-Fi Ranger Sky4 which boosts weak Wi-Fi signals, you can enjoy any model you choose for years to come. Inside features will also impress, but if you just can't get enough of the outdoors, the power awning will surely be a favorite feature to have. The Leprechaun is ready for any getaway, whether just a day trip sightseeing or an extended week of travel fun!
Stock# R0966
Chassis: Ford 450
Exterior Color: CREAM
Interior Color: ESPRESSO
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 32 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 4 in |
| Ext Height | 10 ft 11 in |
| Int Height | 6 ft 11 in |
| Interior Color | ESPRESSO |
| Exterior Color | CREAM |
| Hitch Weight | 7500 lbs |
| GVWR | 14500 lbs |
| Dry Weight | 11650 lbs |
| Cargo Capacity | 2850 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 29 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Miles | 2220 |
| Engine | 7.3L Triton V8 |
| Chassis | Ford 450 |
| Horsepower | 350 hp |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 223 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Torque | 468 ft-lb |
| Refrigerator Type | Double Door |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 9600 lbs |
| LP Tank Capacity | 68 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas E.I. |
| AC BTU | 13500 btu |
| Basement Storage | 100 cu. ft. |
| TV Info | LR 39" TV with Power Lift |
| Awning Info | 21' Power |
| Gross Combined Weight | 22000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDXE4FS0KDC70966 |
Loading
Coachmen RV is built upon a simple principle… "Dedicated to the enrichment of your life." By providing you with long term value through all that we do, our focus is on providing a product with superior value and backing it through superior service and support. Once you become a Coachmen owner, we are committed to enhancing your Coachmen RV ownership and lifestyle experience… creating friends for life and memories that will last a lifetime.
At Coachmen you will find a rich history of commitment from our Team Members. This commitment extends to our owners and in the pride we have for our brand. The close relationship that we share with our owners and our dealers is a quality that others have been trying to mimic over our 57 year history. Our goals and principles remain well in focus.
Smith RV Idaho is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @208-535-2500 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



