Used 2022 Sunset Park RV Rush 24FB
Ask the Product Expert
Disclaimer: Responses provided by Ask the Product Expert are created by AI and offer general content for informational purposes only and should not be considered professional advice or official representation of vehicle features, pricing, or availability. Our dealership did not create and is not responsible for the information. The information provided may be incomplete or inaccurate and should be checked. For the most up-to-date and accurate information, please contact our dealership directly. Any offers, pricing, or availability mentioned by the AI-generated response are not binding and are subject to verification by authorized dealership personnel.
When using the AI Product Expert the questions you submit, the responses provided by the AI Product Expert, and your IP Address will be captured. This data is captured in an anonymized manner and used to i) improve the accuracy and capabilities of the AI Product Expert, and ii) prevent bots or other abuse of the tool. Information will be captured so that the data cannot be identified to a specific customer. Please refrain from including identifying or personal information in any question you submit to the AI Product Expert. Collection and use of information will be in accordance with our Privacy Policy.
Sunset Park RV Rush toy hauler 24FB highlights:
- Full Front Bath
- Queen Bed
- Dinette Jiffy
- Outside Storage
- 13' 2" Up to 15' 2" Cargo Length
After unloading your golf cart, motorcycles or four wheeler, you and your family of three or even just a couple of friends can enjoy the inside before taking off for a game of golf or a trail ride like no other! The cook will have full amenities including a three-burner stove top and microwave, plus there is a 6.3 cu. ft. refrigerator to keep the cold food fresh. You will find overhead cabinets for the dry goods, dishes and gear, and the front full bathroom will keep you clean after a day outdoors. The double cargo loading lights will help when loading and unloading up the ramp and the main entry allows you to get outside easily to relax under the 16' power awning. This trailer is also prepped for solar and a backup camera. You might even like to add a few options such as the Boost package, the Elite package and/or a ramp door patio to mention a few choices.
With any Rush toy hauler travel trailer by Sunset Park RV, there is residential insulated walls and a front cap, marine grade floor decking for durability, and a diamond plate rock guard for protection against road debris. Some of the Comfort features include tinted safety glass windows with nightshades, a power vent in the bathroom and cargo area, as well as a quick connect gas line and and an outside shower. So whether you travel for the rush of adrenaline when you ride your toys or for comfortable accommodations in the great outdoors, choose a Rush toy hauler to enjoy both!
Stock# R5576C
Exterior Color: GREY
| Sleeps | 3 |
| Length | 24 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Exterior Color | GREY |
| Hitch Weight | 640 lbs |
| Dry Weight | 4280 lbs |
| Cargo Capacity | 4760 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 13 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Gas/Electric |
| Refrigerator Size | 6.3 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 7J3R1E422NS007309 |
Loading
President Merle Schmucker started a construction company in Florida when he was just 17 years old, building multi-million dollar homes which feature bent and curved wood staircases and domes and other unique architectural features. Two years later, in 2007, he moved back home to Shipshewana to raise his family and he started an RV company. Innovation and quality structure are just as much a part of his travel trailers as the homes he built more than a decade ago. Today nearly every line worker at Sunset Park RV comes from the local Amish community and care just as much about quality as Merle.
We want people to be happy with our products for more than just one season – or one trip – because an RV is an investment. People spend their money in order to spend their time relaxing, adventure-seeking and traveling to enjoy the experience of camping and being with friends and family.
Smith RV Idaho is not responsible for any misprints, typos, or errors found in our website pages. Any price listed excludes sales tax, registration tags, and delivery fees. Manufacturer pictures, specifications, and features may be used in place of actual units on our lot. Please contact us @208-535-2500 for availability as our inventory changes rapidly. All calculated payments are an estimate only and do not constitute a commitment that financing or a specific interest rate or term is available.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.



